Prof. Dr. Medaim Yanık

Psikiyatrist

Tıp eğitimine 1987 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladım. 2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman oldum. 2000-2005 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptım. 2005 yılında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında doçent oldum. 2005–2009 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim ve klinik şefi olarak görev yaptım. 2009-2015 arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptım. Üniversite ve psikoloji bölümünün kuruluş çalışmalarına katıldım.

2010 yılında profesör oldum. Uzmanlık tezimi çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve dissosiyatif bozukluklar alanında yaptım. Tezimde çocukluk çağında yaşanan fiziksel, duygusal ve cinsel travmaları unutup yeniden hatırlanması ve dissosiyatif belirtilerle ilişkisini araştırdım. Dissosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) olan hastaların psikoterapisi uzmanlaştığım alanlardan biridir. Harran Üniversitesi yıllarında duygudurum bozuklukları (depresyon, manik depresif hastalık vb) polikliniğini 5 yıl boyunca yürüttüm. Duygudurum bozuklukları klinik pratiğimde her zaman özel ilgi alanlarımdan biri oldu.

Şanlıurfa’nın zengin kültürel atmosferinden etkilenerek kültürel psikiyatri çalışmaya başladım. Şanlıurfa ile ilişkili olarak hafirgan, sıra gecesi, taziye evleri, sarma tütün kullanımı, şark çibanının ruhsal etkileri konularında çalışmalar yapıp yayınladım. Bu birikim sonunda, kültür ve ruhsal hastalıklar ilişkisi üzerine çok sayıda konuşma yaptım, kurslarda psikiyatri asistanlarına eğitim verdim.

2005-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi başhekimliği ve Sağlık Bakanı’nın ruh sağlığı alanında danışmanlığını yaptım. Bu dönemde “ruh sağlığı hastanelerinin iyileştirilmesi”,“ruh sağlığı eylem planı”nın yazılması, “toplum psikiyatrisi modeli”ne geçilmesi ve “psikiyatri hastanesi mimarisi” konularında çalıştım. Psikiyatri asistanlarının eğitimi için hazırlanan “Psikiyatri Eğitimi Asistan Kılavuzu ” projesinin editörlüğünü yaptım.

“Eş/evlilik terapileri” odaklandığım alanlardan biri. “Eş Seçimi Eğitim Programı” ve “Evlilikleri Geliştirme Eğitim Programı” geliştirdim. Tuzla Kaymakamlığı ve Belediyesi işbirliği ile , “evlilik eğitim programı” hazırladım. Kendi muayehanemde ruh sağlığı alanında hizmet vermeye devam ediyorum.

1970 doğumlu, evli ve üç çocuk babasıyım. 

Eğitimleri

Prof. Dr. Medaim Yanık

Mutlu evliliklerin 7 özelliğini beceriler kazanarak eşinizle birlikte….

₺199,00

Prof. Dr. Medaim Yanık

₺349,00

Prof. Dr. Medaim Yanık

Evlilik ve eş uyumu mutluluğumuzu belirleyen temel faktörlerdendir…

₺149

Yazıları

zo-01

Abimin Ölümü ve Taziye

Abim öldü. Gençti, sağlıklı görünüyordu, güçlüydü ve yaşam doluydu. Ani …

zihinokulu-15

Psikoterapi Odasındaki Varoluşsal Meseleler

Hayatın anlamı ile ilgili sorular sadece felsefe bölümlerindeki teorik tartışmalarda …

medaimyanikblog-zihinokul-15

Hayatın Anlamını Anlamanın Önünde Engeller

Hayatın anlamını anlamanın yolunda engeller var. Anlamak zaman alıyor. Hissederek …

medaimyanikblog-zihinokulu-15

Neden “Hayatın Anlamı” Üzerine Düşünmeden Duramıyorum?

1993 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olurken yıllık yazıma Tolstoy’un …

koronaaileblog-10

Koronavirüs Sürecinde Aileler İçin 10 Öneri

Koronavirüs salgınından beri hayatımız her alanda değişti. Hem dünyanın işleyen …

corona 1

Koronavirüs 6 Psikolojik Sorun Üretebilir

Koronavirüs süreci bedeninizi kronik strese maruz bırakabileceği için var olan …

evlilik 4

Evlilik Eğitimlerine Katılmanız İçin 4 Gerekçe

ahip. Evlilik eğitimlerinin ana gerekçeleri; evlilikleri daha iyi hale getirmek, …

pair-2914879_1280-1

Mutlu Evliliğin 7 Altın Kuralı

“Evlilik Güçlendirme Eğitimleri” geliştirilerek topluma uygulanır. Benim mutlu evliliği olan …