Mutlu Evliliğin 7 Altın Kuralı

pair-2914879_1280-1

Mutlu Evliliğin 7 Altın Kuralı

Evlilikleri bilgi edinerek ve beceri kazanarak daha iyi bir hale getirmek mümkündür. Bu sebeple batı dünyasında “Evlilik Güçlendirme Eğitimleri” geliştirilerek topluma uygulanır. Benim mutlu evliliği olan eşlerle yaptığım bilimsel çalışmalarım ve evlilik terapisti olarak klinik deneyimlerim sonucunda geliştirdiğim “Mutlu Evlilik Atölyesi” adlı bir evlilik eğitimim var. Atölyemde evlilikler ile ilgili 7 altın kuralı öğretiyorum. Şimdi sizin için bu 7 altın kuralı tavsiyeler halinde özetleyeyim.

1- Eşinizin ve evliliğinizin olumsuz taraflarından çok olumlu taraflarına odaklanın.

Eşinizle kavga sırasında gelen kötü çağrışımlara teslim olmamak için, eşinizin ve evliliğinizin olumlu özelliklerini zihninizde formüle edin ve her fırsatta canlı tutmaya çalışın. Eşiniz ve evliliğinizle ilgili olumlu yaşantıların öykülerini kendinize ve çevrenizdeki kişilere anlatın.

2- Eşiniz ile kişilik özelliklerini, sosyal kimlikleriniz açısından farklı olduğunuz yönlerinizin farkında olun ve bu farklılıkların evliliğinizi bozmasına izin vermemeye çalışın.

Örneğin siz dışa dönük, eşiniz içe dönük veya siz dağınık eşiniz düzen düşkünü olabilir. Siz Türkiye’nin doğusundan eşiniz batısından olabilir. Bu farklılıkların evliliğinizi etkileme potansiyeline sahip olduğunu bilin ve bu farklılıkları idare etmek için çaba içinde olun. Unutmayın farklılıklar yönetilirse ilişkide zenginlik, yönetilmezse ilişkinin kavga sebebi haline gelebilir.

3- Eşinizle sert ve yıkıcı kavga etmekten uzak durun.

Eşler arasında sorun çoğu evlilikte olur ama sorunların yıkıcı bir kavga ile yaşanması her evlilikte olmaz. Sorunlarınızı ele alırken eşinizin karakterine değil soruna odaklanmaya, eşinizi kırmadan derdinizi  anlatmaya, eşinizin derdini anlamaya, kendinizi ve eşinizi sakinleştirmeye çalışın.

4- Eşinizle küsmeyin, küserseniz de kısa sürede barışın.

Uzun süreli küslükler evliliklerde doyumu azaltır ve eşleri birbirinden uzaklaştırır. Barışma teklifinde cömert olun, eşinizden gelen barışma teklifine de asla hayır demeyin. Mizacınız kolay küsmeye ve uzun süre küs kalmaya yatkınsa kendinizi değiştirmek için sürekli bir çaba içinde olun!

5- Cinsel hayatınızı canlı ve sıcak tutun!

Eşler arasındaki cinselliğin dînen helal ve sevap, psikolojik olarak da sağlık göstergesi olduğunu unutmayın. Eşler arasındaki cinsel açlığın evliliğin diğer boyutlarını bozabileceğinin, cinsel memnuniyetin de düzeltebileceğini bilin. Cinsel ilişki sırasında eşinizi gözetin ve karşılıklı memnuniyet için çaba gösterin.

6- Beraber yaşamaktan kaynaklanan sorunlar konusunda uzlaşmacı davranın.

Birbirlerinin aileleri ile ilişki, eve giren paranın yönetimi, ev işlerinin yapılması, boş zamanların geçirilmesi, çocukların bakım ve eğitimi gibi meselelerde idareli ve uzlaşma içinde olun! Geçimsiz ve kavgacı olmak kötü, idareci ve uyumlu olmak erdemdir.

7-Eşinizle farklı konularda muhabbet edin.

Eşinizle ilişkinizi sadece sorumluluklar üzerinden değil aynı zamanda muhabbet etme, beraber aktivite yapma üzerinden arkadaşça yürütmeye çalışın. Muhabbet ve beraber vakit geçirmeden doğan hoşlanma, evlilik bağına gönüllülük katarak güçlendirir.

Yorumunuzu bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir