Evlilik Eğitimlerine Katılmanız İçin 4 Gerekçe

evlilik 4

Evlilik Eğitimlerine Katılmanız İçin 4 Gerekçe

Evlilikleri geliştirme eğitimleri Amerika’da yaklaşık 70 yıllık bir geçmişe sahip. Evlilik eğitimlerinin ana gerekçeleri; evlilikleri daha iyi hale getirmek, geliştirmek, güçlendirmek. Bu hareketi başlatanlar “çift terapilerinin” kötü giden ilişkilere geç bir müdahale olduğunu düşünmüşler. Hastalanmadan sağlığı geliştirmek gibi, bozulmadan evliliği geliştirmek fikrinden yola çıkmışlar.

Evlilik eğitimleri için, 50 yıllık gecikme de olsa, artık Türkiye’de de seçenekler var. Örneğin Zihin Okulu bünyesinde benim geliştirdiğim “Mutlu Evlilik Atölyesi” seçeneklerden biri. Bu eğitim şimdiye kadar altı kez yapıldı. Ayrıca Psikoloji İstanbul bünyesinde “İlişki Atölyesi” diğer bir seçenek. Zaman zaman da belediyeler evlilik/ilişki eğitimleri organize edebiliyor. Fakat seminer şeklinde olan, içerik geliştirilmesi bir yönteme dayanmayan, eğitim materyalleri oluşturulmamış etkinlikleri ayrı bir kategoride tutmak lazım.

Evliliğinizi geliştirmek için yukarıda bahsettiğim programlardan birine katılmanın dört ayrı gerekçesi olabilir. Şimdi ben size bu dört gerekçeyi açıklayayım, ama karar sizin.

1-İlişki Okur Yazarı Olmak İçin

İlişkiler konusunda insanlığın geleneksel bir birikimi var. Bu birikim dini metinlerde, İbn Hazm’ın Güvercin Gerdanlığı gibi klasik kitaplarda, aşk hikayelerinde, halk irfanında yer alıyor. Modern psikoloji ise bir yüzyıldır eş ilişkileri konusunda bir bilgi birikimi oluşturmuş durumda. İlişkiler ile ilgili ders kitaplarından popüler kitaplara kadar bir koleksiyon var. Ayrıca ilişki araştırmaları ve çift terapilerinden gelen birikim var. Katılacağınız bir evlilik eğitimi, insanlığın biriktirdiği tüm bu bilgileri size en somut ve pratik haliyle sunabilir. Bu eğitim sizi ilişkiler konusunda okur yazar hale getirip, insanlığın birikimine hap haliyle ulaşmanızı sağlayabilir.

2-Normali Geliştirmek İyi Fikir

Tıp geleneği genel olarak hastalığı düzeltmek üzerine kuruludur. Zamanla sadece bozulanı düzeltmek fikrinin yeterli olmadığı anlaşıldı ve hastalığı önleme kavramı geliştirildi. Buna koruyucu tıp dendi. Şimdilerde “Sağlığı geliştirmek” kavramına ulaştık. Çünkü normali korumanın ötesinde, normali geliştirmenin daha etkili olduğunu fark ettik. Aynı durum ilişkiler için de geçerli. İlişki bozulduktan sonra “Çift terapisi” gerekebilir ama genellikle bu aşamanın biraz geç kalma olduğunu kabul etmek lazım. Evlilik geliştirme eğitimleri adı üzerinde ilişkiyi sadece korumayı değil, geliştirmeyi hedefliyor. Gerçekten de ilişkiyi normal halinden daha iyi hale getirmek iyi fikir.

3-İlişki Becerisi Öğrenilebilir

Size iyi bir haberim var: İlişki becerileri öğrenilebiliyor. Birçok insan ilişki becerilerinin öğrenilebilir olduğu konusunda olumsuz bakışa sahip. İlişki becerisi eksikliklerini bir insanın kötü insan olması gibi algılayabiliyorlar. Aksine ilişki becerileri gerçek hayatta uygulayacak şekilde öğrenilebilir. Duyguları anlama ve eşlik etme, düşünme biçimlerimizi terbiye etme ve hatalı düşünme kalıplarından uzaklaşma, konuşma ve dinleme becerilerini arttırma, problemleri ele alma gibi becerilerimizi arttırabiliriz. Evlilik eğitimlerinin sadece seminer şeklinde değil de uygulamalı atölye şeklinde uygulanmasının sebebi de tam da bu. Bu türden bir eğitime katılmak ilişki becerilerinizi gerçekten de arttırabilir.

4- Evlilik Eğitimleri İyileştirici Etki Yapabiliyor

Size diğer bir güzel haberim daha var: Evlilik eğitimleri evliliklerde her derde deva olacak düzeyde olmasa da işe yarıyor. Örneğin Amerikan Sağlık ve İnsan Hizmetler Bölümü tarafından yürütülen Sağlıklı Evlilik Destekleme Projesi’nde evlilik eğitimlerinin; evlilik doyumunda artmaya, evliliklerdeki gerilimi azaltmaya, eşler arası iletişimin artmasına, eşler arası olumsuz duygu ve davranış etkileşiminin azalmasına ve eşler arası şiddetin azalmasına katkı sağladığı bulunmuş.

Bu dört gerekçe birlikte düşünüldüğünde evlilik eğitimlerine katılmanın bir rasyoneli var. Ayrıca erkek okuyucularıma bir sözüm var: Eşinizin evliliğiniz için, evlilik geliştirme programına beraber katılmayı ona alacağınız tek taşa tercih edeceğine bahse girebilirim. Test etmesi kolay. Eşinize sorun ve cevabını görün. ?

Yorumunuzu bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön