Öfkesini Kontrol Edemeyen Çocukları Olan Anne ve Babalar İçin Doğru Yaklaşımlar

cocuk ofke 2

Öfkesini Kontrol Edemeyen Çocukları Olan Anne ve Babalar İçin Doğru Yaklaşımlar

Öfke atağı/nöbeti geçiren çocuğu sakinleştirmek için neler yapılabilir?

Aile çocukları için öfke kontrolü sağlamak istiyorsa öncelikle,

 • çocuğum hangi durumlara öfkeleniyor,
 • ne zaman öfkeleniyor,
 • bu durumlarda hangi sorunları yaşıyor,
 • bu durumla nasıl mücadele ediyoruz,
 • ben anne baba olarak neleri yanlış yapıyor olabilirim gibi sorular sorması, durumu analiz etmek için önemli görülmektedir.

Öfke nöbeti geçiren çocuklara birçok müdahale şekli vardır.

Çocuğunuzun sakinleşmesini bekleyin…

 • Çocukların öfkeli anında gözü hiç bir şeyi görmeyebilir, özellikle ergenlik döneminde hormonal olarak agresyon artışı söz konusudur. Çocuğunuzun sakinleşmesini belli bir miktar bekleyerek, sizinde sakinliğinizi korumanız çok önemlidir. Bu ilk müdahaledir aslında, çocuğun kendisine ve size zarar vermesini önlemiş olursunuz.

Çocuğunuz öfkesini anladığınızı hissettirin…

 • Çocukla ilk öfkeli anında, onu anladığınızı hissettiren iletişim çok kıymetlidir. “Oğlum veya kızım yanındayım, biliyorum öfkelendin, sen sakinleşene kadar burada olacağım” deyip, çocuğu anladığınızı hissettirmek, bir nevi öfkesi üzerinden farkındalık kazandırmak ve destek vermek o kriz anını yönetirken çok işe yarar.

Kısa süreliğine ortamdan uzaklaşın…

 • Bazen çocuk çok hırçın olup, öfkesini kontrol edemeyebilir. Eğer çocuk kendine zarar vermiyorsa, amacı sizin ilginizi üstüne çekmek ya da sizin onu anlamadığınızı düşünerek tepki vermek ise, bir müddet bu ortamdan uzaklaşmanız gerekebilir. Bu davranış ile çocuğun bir anda alev gibi parlayan öfkesinin sönmüş olduğunu görürsünüz.

Aşırı öfkeli çocuklar için yapılması gereken doğru davranışları uygulamaya başlayın…

 • Bazı çocuklar o kadar öfkelidir ki, anne ve babalarına şiddet uygulamaya kadar giden bir durumla karşılaşılabilir. Bu durum çocuğun ebeveynlerinden gördüğü davranışları aynı şekilde onlara yansıtmasıyla olabileceği gibi, öfkesini kontrol edemeyerek yaptığı dürtüsel bir davranışta olabilir. Bu durum da yapacağımız öncellikli şey, çocuğa aynı şekilde öfkelenerek değil, bir şeklide canınızın yandığını ifade ederek, onun yaptığı davranışı bloke etmek.

Yorumunuzu bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön