Çift Terapisinde Eşlerin Bireysel Açıdan Değerlendirilmesi

medaim-yanik
Prof. Dr. Medaim YANIK
Son Güncelleme 06/02/2024

Bu Kurs Hakkında

Çift terapilerinde psikopatoloji değerlendirmesi nasıl yapılır?

Çift terapilerinde sistemik yaklaşımdan kaynaklanan bakış açısıyla eşleri suçlamayıp, etkileşim örüntüsüne dikkat çekmek için “ilişki hastadır” yaklaşımı esas alınır. Bu yaklaşım yaklaşık çiftlerin %90’ı için geçerliyken, %10’u için doğru değildir. Bu %10 durumda bireysel terapi tamamlanmadan çift terapisi yapmak etkili değildir. Bu sebeple, çiftlerin her biri terapi kararı sürecinde psikopatoloji açısından da değerlendirilmelidir. Çift terapistleri de psikopatoloji ayrımı yapacak becerileri kazanmalıdır.

Bu eğitimde; eşlerdeki bireysel psikopatoloji halini dört ayrı düzlemde ele alma yaklaşımı vaka örnekleri üzerinden öğretilecektir. İlk olarak, ilişkinin içinde açığa çıkan, reaktif bir “depresif/anksiyeteli uyum bozukluğu” durumları çift terapisi içinde ele alınmalıdır. İkinci olarak “öfke kontrol problemleri” ister birincil ister ikincil tipi olsun yine çift terapisi içinde ele alınmalıdır. Üçüncü olarak, eşlerin birinde panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk vb. durumlar olduğunda çift terapisi devam ederken ilgili eşin ayrıca başka bir terapistten hastalığın tedavisi için bireysel terapi alması gerekir. Son olarak, eşlerden birinde dissosiyatif kimlik bozukluğu, hezeyanlı bozukluk, bipolar bozukluk vb. durumların varlığında önce hastalığı olan eşin bireysel terapisi tamamlanmalı sonra çift terapisine başlanmalıdır.

Bu eğitimi satın aldığınız takdirde eğitim günü katılım linki tarafınıza iletilecektir. Eğitimin video kaydı 1 aylık süreyle verilecektir.

Eğitim Süresi: 1 Gün/3 Saat
Eğitim Tarihi: 30 Mayıs 2024, 20.00-23.00
Kimler Katılabilir:
 • Lisans mezunu olup psikoterapi eğitimi alan kişiler
 • Klinik psikoloji yüksek lisans öğrenci veya mezunları
 • PDR yüksek lisans öğrenci veya mezunları
 • Aile danışmanlığı eğitimi alanlar/almış olanlar
 • Psikiyatri asistanları

 1.000,00

Seviye
Tüm Seviyeler
0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön

  Henüz bir hesabınız yok mu? Ücretsiz kaydolun