Anne Babalık Eğitimi Online

medaim-yanik
Prof. Dr. Medaim YANIK
Son Güncelleme 06/12/2023

Bu Kurs Hakkında

-Çocuğu Travmadan Korumak, Karakter ve Akademik Açıdan Geliştirmek-

Eğitimimiz zoom uygulaması üzerinden online yapılacak olup her oturumun ilk 1 saati Prof. Dr. Medaim Yanık tarafından sunum, son yarım saati ise soru-cevap şeklindedir. Eğitime katılamadığınız günler için eğitimin sunum kısmının (soru-cevap bölümü kayda alınmayacaktır) video kaydı 1 ay boyunca izleyebileceğiniz şekilde sizlere iletilecektir.

Anne ve babalığımızı içgüdüsel olarak doğal bir şekilde yaparız. Ayrıca kendi ailemizden ve çevremizden de anne babalık tarzlarını öğreniriz.  Bu sebeple de “Anne babalığın eğitimi olur mu?” diye sorabiliriz. Fakat meslek hayatının önemli bir kısmını çocukluk döneminde yaşanan travmaları dinleyen benim gibi terapistler, anne babalığın doğru ve yanlış formlarının olduğunu ve doğru anne babalığın öğrenilmesi gerektiği konusunda hemfikirdirler.

Anne ve babalık yaparkenki bilgi, tutum ve becerilerimizi geliştirmeyi hedefleyen “Anne Babalık Atölyesi” dört bölümden oluşur.

1. Oturum;

Çocuğumuzu travmatik yaşam olaylarından koruma becerilerimizi arttırmak amaçlanır. Bu bölüm, Prof. Dr. Medaim Yanık’ın 25 yıldan fazla süredir çalıştığı çocukluk çağı travmaları olan kişilerden biriktirdiği hikayeler dikkate alınarak oluşturuldu. Atölyenin bu kısmında nelerin çocuğunuza travmatik etki oluşturabileceğini bilecek, travmayı önleyecek tedbirleri nasıl alacağınız konusunda kendinizi geliştireceksiniz.

2. Oturum;

Çocuğun doğal gelişimini sağlayacak sosyal ilişkiler ortamının sağlanması üzerinedir. Bu bölüm 750 erişkinin çocukluk döneminden hatırladıkları pozitif anıların derlenerek sınıflandırılması üzerinden oluşturuldu. Atölyede hem çocuğunuzun sosyal ilişkiler halini daha iyi anlayacak hem de çocuğunuzda pozitif anılar oluşturma metotlarını öğreneceksiniz.

3. Oturum;

Çocuğumuzun karakter ve akademik/yetenek gelişimine rehberlik etme becerilerine odaklanılır. Karakter gelişimi kısmını oluşturmak için İslam dünyasında İbn Miskeveyh’den başlayıp Taşköprülüzade’ye kadar devam eden ‘Erdemler listesinin” çocuk formunu geliştirdik. Ayrıca çocuklarda erdemleri geliştirmek için izlenecek metodolojiye de çalıştık. Atölyede çocuğunuzu erdemler açısından değerlendirip, güçlü ve zayıf olduğu erdemleri daha güçlendirme yaklaşımlarını öğreneceksiniz. Akademik ve yetenek geliştirme kısmında ise önce çocuğunuzun potansiyelini doğru bir şekilde değerlendirme ve geliştirme becerisi kazanacaksınız.

4. Oturum;

İnternet kullanımı, yeme ve uyku problemleri, kardeş ilişkileri gibi sık karşılaşılan 11 ayrı sorunu ele alma yöntemi öğretilir. Bu bölüm için çocuğun duygularını fark etme ve dikkate alma, sorunu iyi bir iletişim süreci ile ele alarak tutum değiştirme, doğru davranışı geliştirme ve sorunu çocuğun karakterini geliştirecek şekilde ele alma şeklinde dört basamaklı bir yaklaşım modeli geliştirdik. Atölyede bu dört basamaklı bütüncül yaklaşımla sık karşılaşılan sorunlara sistematik yaklaşma becerisi edinmiş olacaksınız.

Bu atölyeyi hazırlarken bilimsel çalışmaları, terapi deneyimlerini, diğer anne babalık programlarını dikkate aldığımız kadar İslami geleneği ve değerleri de dikkate aldığımızı hatırlatmak istiyoruz. Örneğin erdemler meselesi, çocukla Allah hakkında konuşma ve çocuğa namaz alışkanlığı kazandırma gibi meselelerde açıkça İslami değerleri esas aldığımızı bilmenizi isteriz. Bu atölyeye katılıp katılmama kararınızda bu pozisyonumuzu dikkate almanızı öneririz. Aynı zamanda eğitimimiz hazırlanırken 4-14 yaş aralığındaki çocuklar baz alınmıştır.

6 saat sürecek bu atölye çalışmasına dileyen herkes katılabilir fakat bizim önerimiz anne ve baba olanların birlikte katılmasıdır. Çünkü bu eğitim sizin pasif bir katılımcı olduğunuz bir seminer olmayıp, eşinizle birlikte kendi çocuklarınız için çalışacağınız, bolca egzersizler içeren oldukça pratik bir atölye çalışmasıdır.

Bu eğitimi satın aldığınız takdirde eğitim günü katılım linki tarafınıza iletilecektir.

Eğitim Tarihleri:

(Hangi ay katılacağınızı sipariş notuna yazınız.)

Seçenek 1

5, 12, 19, 26 Şubat 2024, 21.00-22.30

 

zihinokuluArtboard 5@2x-100

 2.000,00

Seviye
Tüm Seviyeler
0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön

    Henüz bir hesabınız yok mu? Ücretsiz kaydolun