Anne Baba Tutum ve Davranışlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

anne baba 1

Anne Baba Tutum ve Davranışlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuğunuzun gelişimi hem sizin hem de toplum için sağlıklı bireylerin yetişmesi adına çok önemlidir. Gelişim yaşam boyu devam eden, sürekli değişen ve yenileşen dinamik bir durumu ifade etmektedir. Çocuklar aynı yaşta birbirlerinden farklı özellikler gösterebilir ama her bireyin yaşına göre beklenen bir gelişimsel süreci, birtakım davranış ve tutumlarından söz etmek gerekir.

Bu evreler çocuğunuzun kişiliğinin gelişiminde kritik rol oynamaktadır. Çünkü çocuğunuz 0-6 yaş dönemi; gelişim basamaklarını birer ikişer çıktığı, yeni bilgiler öğrendiği, doğru alışkanlıkları ve davranışları kazandığı, nöron sayısı fazla ve aktif olduğu için çocuğun öğrendiği ve edindiği bilgileri hafızaya görüntü ve ses olarak depoladığı etkin bir dönemdir.

Bu dönemde anne ve baba olarak ortaya koyduğunuz bazı olumsuz tutum ve davranışlar çocuğunuzun hayatında çok etkilidir ve kalıcı sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun duygusal ve sosyal açıdan gelişiminin kalitesi ve niteliği, anne baba-çocuk etkileşimi ve tutumlarıyla doğrudan ilişkilidir.

Bu konuda büyük sorumluluk sahibi olan anne ve babaların davranışları çocukların olaylara bakış açısını, iletişimini ve elbette tutumlarını da şekillendirmektedir. Ayrıca anne-babanın çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun olarak gelişim özelliklerinin farkında olması çok önemlidir. Anne baba tutumu aslında anne baba ve çocuk arasındaki gelişen etkileşime, çocuğa olan yaklaşımların bütününe işaret etmektedir.

Anne ve babaların davranışları üzerinde yaptığımız araştırmalar ve görüşmeler sonucunda farklı tutumlar görmekteyiz.

Peki anne ve baba tutumlarının böylesine çeşitli olmasında ne gibi faktörler bulunmaktadır?

Anne-baba tutumlarını etkileyen çeşitli faktörler vardır;

 • Anne babaların kendi aile ortamındaki yetiştirilme şekli,
 • Anne ve babanın sosyo-kültürel ve demografik özellikleri,
 • Anne babaların çocuk gelişimine ilişkin bilgi ve beceri düzeyleri,
 • Çocukların mizaç ve karakter özellikleri,
 • Anne ve babanın içinde yaşadığı toplumun değer yargıları,
 • Anne ve baba olmaya, bir çocuğun sorumluluğunu almaya hazır olmak veya olamamak,
 • Anne ve babanın ayrı ayrı kendi geçmişleri ve çocukluk deneyimleri,
 • Anne ve baba arasındaki uyum ve ilişkisi,
 • Çocukların sayısı

Bu yazımda anne baba tutumunun önemini ele aldım. Sonraki blog yazılarımda bu tutumların çocukların gelişimi üzerindeki etkisi ve tek tek bu tutumların neler olduğuna yer vereceğiz ve anne baba olarak bu çeşitli tutumların içerisinde çocuğunuza karşı hangisinin gelişimsel ve psikolojik açıdan daha etkili ve doğru olacağını açıklayacağım. 

Yorumunuzu bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön