Hakkımda

Ad Soyad

Prof. Dr. Medaim YANIK

İş Ünvanı

Prof. Dr. Psikiyatrist

ÖzgeçmişProf. Dr. Medaim Yanık


Tıp eğitimine 1987 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladım.


2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman oldum.


2000-2005 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptım.


2005 yılında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında doçent oldum.


2005–2009 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim ve klinik şefi olarak görev yaptım.


2009-2015 arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptım. Üniversite ve psikoloji bölümünün kuruluş çalışmalarına katıldım.


2010 yılında profesör oldum.


Uzmanlık tezimi çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve dissosiyatif bozukluklar alanında yaptım. Tezimde çocukluk çağında yaşanan fiziksel, duygusal ve cinsel travmaları unutup yeniden hatırlanması ve dissosiyatif belirtilerle ilişkisini araştırdım.


Dissosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) olan hastaların psikoterapisi uzmanlaştığım alanlardan biridir.


Harran Üniversitesi yıllarında duygudurum bozuklukları (depresyon, manik depresif hastalık vb) polikliniğini 5 yıl boyunca yürüttüm. Duygudurum bozuklukları klinik pratiğimde her zaman özel ilgi alanlarımdan biri oldu.


Şanlıurfa’nın zengin kültürel atmosferinden etkilenerek kültürel psikiyatri çalışmaya başladım. Şanlıurfa ile ilişkili olarak hafirgan, sıra gecesi, taziye evleri, sarma tütün kullanımı, şark çibanının ruhsal etkileri konularında çalışmalar yapıp yayınladım. Bu birikim sonunda, kültür ve ruhsal hastalıklar ilişkisi üzerine çok sayıda konuşma yaptım, kurslarda psikiyatri asistanlarına eğitim verdim.


2005-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi başhekimliği ve Sağlık Bakanı’nın ruh sağlığı alanında danışmanlığını yaptım. Bu dönemde “ruh sağlığı hastanelerinin iyileştirilmesi”,“ruh sağlığı eylem planı”nın yazılması, “toplum psikiyatrisi modeli”ne geçilmesi ve “psikiyatri hastanesi mimarisi” konularında çalıştım.


Psikiyatri asistanlarının eğitimi için hazırlanan “Psikiyatri Eğitimi Asistan Kılavuzu ” projesinin editörlüğünü yaptım.


“Eş/evlilik terapileri” odaklandığım alanlardan biri.


“Eş Seçimi Eğitim Programı” ve “Evlilikleri Geliştirme Eğitim Programı” geliştirdim.


Tuzla Kaymakamlığı ve Belediyesi işbirliği ile , “evlilik eğitim programı” hazırladım. Bu projenin kitapçığını web sayfamda bulabilirsiniz.


Kendi muayehanemde ruh sağlığı alanında hizmet vermeye devam ediyorum.


1970 doğumlu, evli ve üç çocuk babasıyım.


İDARİ GÖREVLER


Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı, etik kurul üyeliği, fakülte kurulu üyeliği, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD, 2000-2005


Başhekimlik ve klinik şefliği, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2005-2009


Ruh sağlığı alanında sağlık bakanı danışmanlığı, 2007-2009


Üniversite kuruluşunda akademik kurul üyeliği, İstanbul Şehir Üniversitesi, 2009-2010


Psikoloji bölüm kuruculuğu, bölüm başkanlığı, öğretim üyeliği, İstanbul Şehir Üniversitesi, 2009- 2015


SETA İstanbul’un kurucu ekip üyeliği, 2014-2016.


DERNEK VE KURULUŞLARA ÜYELİKLER


Türkiye Psikiyatri Derneği


Türk Tabibleri Birliği, İstanbul Tabip Odası


Yeryüzü Doktorları


Kızılay (Yönetim Kurulu Üyeliği: 2015-2016)


YAPILAN PROJELER


1- PEAK (Psikiyatri Asistan Eğitim Kılavuzu) editörlüğü (Dr. Ömer Saatçioğlu ile birlikte), 2008.


2- Sağlık Bakanlığı Türkiye Ruh Sağlığı Eylem Planı’nın yazımı (Dr. Gazi Alataş ve Dr. Akfer K. Kahiloğulları ile birlikte) , 2011.


3- Mutlu Aile Projesi: Evli ve nişanlılar için eğitim programı. İstanbul Şehir Üniversitesi ile Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi işbirliği ile yapılan proje, 2013.


4- “Kadınlar için kadınlar: Kadına karşı şiddet araştırması ve proje uygulaması” başlıklı Hazar Derneği ve Küçükçekmece Belediyesi’nin Avrupa Birliği Projesi’nin bilimsel yürütücülüğü (M. Fatih Aysan, Z. Ceren Acartürk ve Ayla Kerimoğlu ile birlikte), 2014.
0 Kayıtlı Kurslar
0 Aktif Kurslar
0 Tamamlanan Kurslar
603 Toplam Öğrenciler
13 Toplam Eğitimler
4 Toplam Yorum
0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön