Dissosiyatif Kimlik Bozukluğunun Tanı ve Tedavisi Vaka Tartışmaları

medaim-yanik
Prof. Dr. Medaim YANIK

Kurs Kullanım koşulları

Bu Kurs Hakkında

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB), bilinmeme ve tedavi eden kişi azlığı sebebiyle bir halk sağlığı sorunudur çünkü DKB, çocukluk çağı travmatik yaşantılarına karşı insan zihninin temel baş etme mekanizmasıdır. DKB sinemadaki ağır formları üzerinden kavramsallaştırıldığı için klinik ortamdaki birçok vaka atlanır ve yanlış tanılarla ele alınır. Halbuki DKB vakaları kendine özgü terapi teknikleri olmaksızın tedavi edilemez. Ayrıca DKB’nin etkili bir ilaç tedavisi yoktur ancak psikoterapi ile tam iyileştirilebilir.

Bu eğitim programı DKB terapisti yetiştirerek bu sorunun çözümüne katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Vaka tartışmaları ile ilerleyen süpervizyon toplantılarımız 1. düzey video eğitimimizi tamamladıktan sonra DKB tanılı danışan görüyor olmanız şartıyla (DKB danışanı alma ihtimali olan, tanıdan şüphelenen terapistler dahil) katılabilirsiniz.

Vaka tartışmalarımız Ekim-Haziran ayları arasında her ayın ilk çarşambası saat 21.00-23.00 arasında gerçekleşmektedir.

Vaka tartışmalarımız Prof. Dr. Medaim Yanık koordinatörlüğünde önce Medaim Bey ya da ekibinden bir profesyonelin vaka sunumu ve tartışması ardından siz meslektaşlarımızın vaka sunumları ve tartışmaları ile ilerlemekte kalan vakitte DKB tanı ve tedavisine, protokolüne dair genel sorularınız cevaplanmaktadır.

*Süpervizyonlarımız zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecektir, vaka gizliliğini koruyabilmek için sizlerden kameranızı toplantı boyu açık tutmanızı isteyeceğiz ve herhangi bir çekim yapmayacağınıza dair bir imza alacağız. İlgili belgeyi ödemenizin ardından kısa süre içinde size ulaştıracağız.

Vaka Tartışmaları Tarihleri

  • 6 Ekim 2021
  • 3 Kasım 2021
  • 1 Aralık 2021
  • 5 Ocak 2022
  • 2 Şubat 2022
  • 2 Mart 2022
  • 6 Nisan 2022
  • 4 Mayıs 2022
  • 1 Haziran 2022

Ödeme yaparken sipariş notuna hangi aylar için ödeme yaptığınızı yazmanız gerekmektedir.  Her vaka tartışmasında ayrı bir konu işlendiğinden 9 aylık süreç için toplu alım yapmanız uzmanlık sürecinize en verimli katkıyı sağlayacaktır. Toplu alımda %20 indirim yapılmaktadır.

Sepete eklediğiniz bir vaka tartışmasının yani bir ayın ücretidir. Eğer tüm vaka tartışmalarına katılmak isterseniz bu üründen sepetinize 9 tane ekleyiniz, sepetinizi güncelleyip indirim kodu alanına S7SCHG9Y indirim kodunu girip kodu onaylayınız. İndirim gerçekleşmezse sayfayı yenileyip kodu giriniz. Böylece %20 indirim ile tüm vaka tartışmalarını alabilirsiniz.

Ücretini ödeyip gelemediğiniz her vaka tartışması için kaydınız korunur ve bir sonraki dönem kullanma hakkınız olur.

Teknik destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kursun Eğitmeni

Prof. Dr. Medaim YANIK

Prof. Dr. Psikiyatrist

5.0/5
6 Courses
4 Reviews
97 Students

Prof. Dr. Medaim Yanık

Tıp eğitimine 1987 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladım.

2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman oldum.

2000-2005 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptım.

2005 yılında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında doçent oldum.

2005–2009 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim ve klinik şefi olarak görev yaptım.

2009-2015 arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptım. Üniversite ve psikoloji bölümünün kuruluş çalışmalarına katıldım.

2010 yılında profesör oldum.

Uzmanlık tezimi çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve dissosiyatif bozukluklar alanında yaptım. Tezimde çocukluk çağında yaşanan fiziksel, duygusal ve cinsel travmaları unutup yeniden hatırlanması ve dissosiyatif belirtilerle ilişkisini araştırdım.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) olan hastaların psikoterapisi uzmanlaştığım alanlardan biridir.

Harran Üniversitesi yıllarında duygudurum bozuklukları (depresyon, manik depresif hastalık vb) polikliniğini 5 yıl boyunca yürüttüm. Duygudurum bozuklukları klinik pratiğimde her zaman özel ilgi alanlarımdan biri oldu.

Şanlıurfa’nın zengin kültürel atmosferinden etkilenerek kültürel psikiyatri çalışmaya başladım. Şanlıurfa ile ilişkili olarak hafirgan, sıra gecesi, taziye evleri, sarma tütün kullanımı, şark çibanının ruhsal etkileri konularında çalışmalar yapıp yayınladım. Bu birikim sonunda, kültür ve ruhsal hastalıklar ilişkisi üzerine çok sayıda konuşma yaptım, kurslarda psikiyatri asistanlarına eğitim verdim.

2005-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi başhekimliği ve Sağlık Bakanı’nın ruh sağlığı alanında danışmanlığını yaptım. Bu dönemde “ruh sağlığı hastanelerinin iyileştirilmesi”,“ruh sağlığı eylem planı”nın yazılması, “toplum psikiyatrisi modeli”ne geçilmesi ve “psikiyatri hastanesi mimarisi” konularında çalıştım.

Psikiyatri asistanlarının eğitimi için hazırlanan “Psikiyatri Eğitimi Asistan Kılavuzu ” projesinin editörlüğünü yaptım.

“Eş/evlilik terapileri” odaklandığım alanlardan biri.

“Eş Seçimi Eğitim Programı” ve “Evlilikleri Geliştirme Eğitim Programı” geliştirdim.

Tuzla Kaymakamlığı ve Belediyesi işbirliği ile , “evlilik eğitim programı” hazırladım. Bu projenin kitapçığını web sayfamda bulabilirsiniz.

Kendi muayehanemde ruh sağlığı alanında hizmet vermeye devam ediyorum.

1970 doğumlu, evli ve üç çocuk babasıyım.

İDARİ GÖREVLER

Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı, etik kurul üyeliği, fakülte kurulu üyeliği, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD, 2000-2005

Başhekimlik ve klinik şefliği, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2005-2009

Ruh sağlığı alanında sağlık bakanı danışmanlığı, 2007-2009

Üniversite kuruluşunda akademik kurul üyeliği, İstanbul Şehir Üniversitesi, 2009-2010

Psikoloji bölüm kuruculuğu, bölüm başkanlığı, öğretim üyeliği, İstanbul Şehir Üniversitesi, 2009- 2015

SETA İstanbul’un kurucu ekip üyeliği, 2014-2016.

DERNEK VE KURULUŞLARA ÜYELİKLER

Türkiye Psikiyatri Derneği

Türk Tabibleri Birliği, İstanbul Tabip Odası

Yeryüzü Doktorları

Kızılay (Yönetim Kurulu Üyeliği: 2015-2016)

YAPILAN PROJELER

1- PEAK (Psikiyatri Asistan Eğitim Kılavuzu) editörlüğü (Dr. Ömer Saatçioğlu ile birlikte), 2008.

2- Sağlık Bakanlığı Türkiye Ruh Sağlığı Eylem Planı’nın yazımı (Dr. Gazi Alataş ve Dr. Akfer K. Kahiloğulları ile birlikte) , 2011.

3- Mutlu Aile Projesi: Evli ve nişanlılar için eğitim programı. İstanbul Şehir Üniversitesi ile Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi işbirliği ile yapılan proje, 2013.

4- “Kadınlar için kadınlar: Kadına karşı şiddet araştırması ve proje uygulaması” başlıklı Hazar Derneği ve Küçükçekmece Belediyesi’nin Avrupa Birliği Projesi’nin bilimsel yürütücülüğü (M. Fatih Aysan, Z. Ceren Acartürk ve Ayla Kerimoğlu ile birlikte), 2014.

Daha fazla gör
dkbsiteArtboard 17 copy 18@11x

 179,99